Pohyb NENÍ věda.

„UNAGI is a state of total awarness!“ – Ross Geller
Nějací fanoušci Přátel? 🙂

Kdo mě už trochu znáte, víte, že si občas…občas někdy poměrně často rád píchnu do „vosího hnízda“. Nedělám to nějak záměrně provokatérsky, ale čas od času si ve jménu debaty zahraju na ďáblova advokáta a podívám se na věc trochu z jiného úhlu pohledu. Viz například můj článek o možných zdravotních benefitech vzpírání, který lze najít na mém webu.

V poslední době jsem si všiml nárůstu různých článků o cvičení, o pohybu, o těle, o dechu a duši a o tom, jak se musí všechno zrelaxovat, zharmonizovat a „zzenit“…a o tom, jak to bez hlavy nejde. 
Ačkoliv s tím naprosto souhlasím a s propojováním výše zmíněného se snažím pracovat, dovolím si přeci jen napsat, že to není zase taková věda. 
Jsem členem několika skupin a fór, kde se řeší problematika napříč zdravím a někdy mě zaráží komplikovanost některých vysvětlení a navedení. Člověk, který se ptá na zcela banální otázku „Jak udělat dřep?“ dostane bezmála plnohodnotnou lekci o stabilizaci trupu a centraci kloubů dolní končetiny, která je zakončena radou ne nepodobnou „Nejspíš to nezvládnete, najděte si ABC.“
Otázkou je, pomohli jsme takovému člověku a nabudili ho do cvičení, nebo se takový člověk naopak cvičení zalekne? 
Nemám problém přiznat, že jsem se takových odpovědí taky dopouštěl a myslím, že za to mohla taková mladická pýcha a určitá arogance, ale klienti mě za těch 8 let cvičení naučili, že to vážně takhle předávat nelze. 
Na nedávném školení DNS metody byla krásná odpověď na otázku, zda je možné cvičit s člověkem, který má bolesti zad, migrény a bolesti kolen, ramena po operaci atd. (Nepamatuji si přesně jak otázka zněla) a odpověď lektorky byla naprosto skvělá: „Přišel k Vám po dvou?“ „Ano“ „Tak co řešíte?“ 
WOW
Když jsem před lety vedl lekce Flowinu, navštěvovalo je poměrně dost lidí. Pak jsem se začal vzdělávat a lekce jsem změnil, trval jsem na perfektu, odebral asi 90% cviků s tím, že to lidi „správně nezvládnou“ a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat…lekce se začaly rušit. Cvičení jsem natolik zkomplikoval, že přestalo bavit. Díky této a mnoha dalším zkušenostem jsem se naučil používat motto:
„Dělejte to dle nejlepšího vědomí a svědomí“ a „Zkuste a uvidíte“
Klienti z individuálů a z kurzů mi to potvrdí. 
Na poporodních kurzech i na zdravých zádech rozhýbáváme pánev, jde o jemné plynulé a tahavé pohyby, které 99,9% cvičenců nikdy v životě neprovádělo. Na začátku lekcí se vždy ptám jak to šlo doma a skoro pokaždé slyším „Já nevím, jestli to dělám správně?“ 
Zcela oprávněná otázka, ale ve výsledku pohyb zkontroluju a odpovídám, co jsem zmínil pár řádků nahoře. Dělejte to dle nejlepšího vědomí a svědomí. Nebojte se, během dne uděláte tolik nekontrolovaných alarmujících pohybů, že pár chybných imprintů (cvik), pokud byly prováděny v dobré víře, skutečně nic nezkazí. Ba naopak. Než jsem se naučil psát psací H, taky to na začátku vypadalo hrozně…a pořád vypadá, ale napíšu co potřebuju. Je to proces učení a já si živě pamatuju, jak jsem to H psal na list A4 pořád dokola, dokud si to moje ruka a mozek nezapamatovaly. Nebo jste snad uměli psát na první dobrou? 🙂 Zachovejte klid a zkoušejte.

Co tím chci říct? Že pohyb není ezoterie. Není to kouzlo, magie, ani věda…rocket science. Je to zkrátka jen a jen pohyb. Ano, vedení a odbornou pomoc je fajn mít u většiny případů, ale zároveň…To skutečně není zase tak složité a cílem lektora, dle mého, je cvičení a potažmo zdravější pohyb zpřístupnit, ne ho zabalit do neproniknutelných tenat svých vlastních znalostí a názorů a vytvořit tak klienta závislého na sobě. To považuju za chybný business plán.

Tělo není automat a ano, být přítomen a mít takzvaně zapnuto je při cvičení žádoucí, ale zároveň…se zkrátka hýbejte, zkoušejte, neřešte to víc než musíte 🙂 Jinak se doslova i obrazně nehnete a cvičení si možná až znechutíte. 
Pozor: Neospravedlňuji tím jiné-chybné provedení cviků ALE mám pro něj toleranci. To je myslím zásadní. 🙂

PS: Ta fotka má být ironicky vážná. 😀