Co je to propriocepce a jak souvisí s moderní obuví?

Propriocepce je zjednodušeně způsob, jak naše tělo určuje, kde se nalézá v prostoru. 
Náš mozek neustále vyhodnocuje, co se s námi děje, kde je těžiště, kde jsou klouby a v jaké jsou pozici a co má dělat, aby se udrželo v rovnováze.
Je to spletitá síť funkcí zahrnující muskuloskeletální (svaly a kosti), ale i nervový systém a za cíl má především pohyb. Efektivní pohyb. Pohyb bez rizika.

Pro úspěch tohoto systému je nutný dotyk, tlak, nervový vzruch, vjem, který tělo dostane skrze kůži. Dál postoupí signál do mozku, že se něco s tělem děje. Mozek zase nazpět pošle do svalů povel, co mají dělat s kostmi a klouby, aby se nic nestalo a pohyb mohl pokračovat. Je to neskutečně rychlá sekvence a jakékoliv zpomalení tohoto řádu může znamenat opožděnou reakci některého z podsystémů a vyústit ve zranění. Při sportu i tisícina sekundy může znamenat konec sezóny.

Když chodíme, sportujeme, běháme nebo zkrátka používáme nohy, jediným bodem, skrze který tělo získává tyto vjemy je chodidlo. To je pro tuto funkci skvěle a citlivě vybaveno. 
Teď si představte, že na chodidlo navléknete tlustý, vzruchy znecitlivující kondom 🙂 Neboli boty na obrázku s krásně měkkou, několikacentimetrovou podrážkou.

Dopad je sice absorbován a my běháme/chodíme na obláčku, ale co to dělá s výše zmíněnou propriocepcí?

Tlumí ji. Otupuje. Zpomaluje. Tělo vlastně nedostává skrze podrážku dostatečný feedback a neustále tápe, co se děje. A když už to zjistí, zmíněný vzruch není dostatečně silný a objevuje se tzv. „Proprioceptive lag“ neboli zpomalení výměny informací mezi bodem opory a mozkem. 
V mnoha případech si jedinec koupí takové boty pro zmírnění dopadu při běhu a šetření kloubů. Dle několika studí bylo ovšem dokázáno (studie jsou volně k vyhledání na googlu), že tělo na měkkou podrážku naopak odpoví větší silou dopadu, aby potřebné informace získalo. 

Když jsem nedávno kupoval boty, dalo hodně velkou práci najít nějaké nebarefootové, které se chlubí spíš tenkou, podajnou podrážkou, než tlustým marshmellow bod patou. Nehledě na tloušťku špičky a prostor pro prsty.

V jednom rozhovoru s odborníkem na evoluci osteopatem Matthew Waldenem v podcastu Paula Cheka (doporučuji jeho tvorbu sledovat, úžasný muž) dokonce zaznělo, že Nike vyvinul studii měřící sílu dopadu a její vztah s tloušťkou podrážky již v 80 letech. I přesto ale vyrábí boty neodpovídající jejím výsledkům. Přemýšlím proč 🙂

Problematika je to komplexní, složitá a lze se dostat od medicíny až po hoax a konspirace ve zdravotnictví a politice, kontrolované vytváření pacientů apod. 🙂 Je to jen jedna taková myšlenková borůvka k zadumání před koupí bot. 

P.S. Můj kolega Jaroslav Otáhal zdravotně – kondiční specialista je na chodidla kabrňák. Jste-li z Prahy, neváhejte ho navštívit v Zdravotně kondiční centrum – eFFko

😉

Technika chůze a běhu nad botami za X tisíc.
Funkce nad módou. 
Méně = více.